Održan sastanak partnera na projektu CultHeRit u Banja Luci

U periodu od 8. do 10. aprila održan je sastanak partnera na projektu „Pronalaženje rešenja za neuravnoteženosti na tržištu rada u sektoru kulturnog nasleđa u dunavskom regionu poboljšanjem njegove dostupnosti mladim stručnjacima”, skraćeno CultHeRit. Ovoga puta domaćin je bio Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske. Sastanci su se održavali u prijatnom ambijentu Arhitektonsko-građevinsko-geodetskog fakulteta u Univerzitetskom kampusu u Banja Luci.

Sastanku su prisustvovali predstavnici iz trinaest partnerskih ustanova, odnosno kolege i novozaposleni mladi profesionalci iz: Muzeja primenjene umetnosti u Budimpešti, Muzeja primenjene umetnosti u Beču, Kulturne platforme Gornje Austrije iz Linca, Nacionalnog instituta za nasleđe u Bukureštu, Nacionalnog muzeja istorije Transilvanije u Kluž-Napoki, Zavoda za zapošljavanje regiona Bihor u Oradei, Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Subotici, Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske, Muzeja primenjene umetnosti u Pragu, Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu, Notranjskog muzeja u Postojni, Samostalnog sindikata kulture Srbije i Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture. Predstavnici Republičkog zavoda su bili Vladimir Džamić, Tatjana Tripković, Ana Vranješ i mladi stručnjak Dorotea Ašćerić.

Održan sastanak partnera na projektu CultHeRit u Banja Luci

Jedan od glavnih zadataka prvog dana sastanka bio je posvećen pregledu prve godine realizacije projekta i njegovom menadžmentu, uz izlaganje saradnika iz Zajedničkog sekretarijata Dunavskog regionalnog programa zaduženog za projekat CultHeRit.

Sastanak u Banja Luci bio je i prilika da se prvi put uživo sretnu, upoznaju i predstave mladi profesionalci koji su počeli sa radnim angažmanom u deset ustanova zaštite kulturnog nasleđa od januara 2025. godine. Kako je fokus projekta na mladim stručnjacima koji učestvuju u testiranju modela zapošljavanja, mentori i mladi stručnjaci imali su interaktivnu sesiju i priliku da se predstave ostalim učesnicima, kao i da podele svoje prve utiske i iskustva o uključenosti u projekat.

Održan sastanak partnera na projektu CultHeRit u Banja Luci

Na kraju prvodnevnih sastanaka, Ania Creative Studio, koji su osnovali bivši studenti arhitekture Banjalučkog univerziteta, predstavili su svoj projekat „Mlin kulture”.

Drugi dan sastanaka počeo je prezentacijom predstavnika Kulturne platforme Gornje Austrije iz Linca Tomasa Filipa, koji je predočio aktivnosti Transnacionalnog aspiracionog modela zapošljavanja, nakon čega su svi partneri predstavili prve faze testiranja modela zapošljavanja sa fokusom na ključna zapažanja. Prezentaciji su usledile radionice i diskusija u kojoj su svi partneri aktivno učestvovali.

Održan sastanak partnera na projektu CultHeRit u Banja Luci

Posebna pažnja posvećena je značajnoj temi kampanje zagovaranja. Bilo je govora o tome šta će biti njen sadržaj, kako da se postigne što bolja vidljivost i prigodno predstavljanje kratkog filma. Predstavnica iz Muzeja primenjene umetnosti u Pragu Lenka Stolarova, održala je prezentaciju o trenutnom statusu implementacije aktivnosti i podelila vizuale za predstojeću kampanju zagovaranja. Tom prilikom obavestila je partnere o njihovim zadacima i odgovornostima tokom trećeg i četvrtog semestra (uključujući organizaciju nacionalnih zagovaračkih događaja).

Na kraju dana, organizovan je obilazak Muzeja Republike Srpske i poseta tvrđavi u Banja Luci.

Trećeg dana sastanka, partneri su razgovarali o ključnim grupama zainteresovanih strana – kako funkcionišu i koji su izazovi.

Irina Kozma je održala prezentaciju o projektu PA3_CLOSE – Recovery through CuLture, tOuriSm and peoplE-to-people contacts in the Danube Region, koji je finansiran kroz Dunavski regionalni program i ima za cilj veću vidljivost u okviru Strategije EU za Dunavski region, uključujući aktivnosti i ciljeve koji utiču na kulturni i jezički identitet zajednica u regionu i na ulogu tih elemenata u razvoju lokalnih i regionalnih strategija.

Održan sastanak partnera na projektu CultHeRit u Banja Luci

Nakon toga, predstavnica iz Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu Marija Jurkić Flis, koordinator komunikacionih aktivnosti unutar projekta CultHeRit, predstavila je najnovija dešavanja vezana za komunikaciju. Prikazala je analizu ankete sprovedene u okviru zapošljavanja mladih stručnjaka u njihovoj ustanovi i vidljivost projekta. Takođe je podelila nekoliko saveta i ideja sa partnerima o tome kako biti prisutniji na društvenim mrežama, što će biti važno za budući uspeh projekta, kao i za vidljivost filma kampanje zagovaranja.

Sastanak je završen diskusijom o Strategiji za poboljšanje pristupa radnim mestima i situaciji zapošljavanja u kulturnom sektoru, kao i o idejama i temama filmova koji će prikazivati situaciju zapošljavanja u sektoru zaštite kulturnog nasleđa.

Održan sastanak partnera na projektu CultHeRit u Banja Luci

Pre finalnih zaključaka i oproštaja, partneri su se složili da će sledeći sastanak biti organizovan u junu u Bukureštu ove godine.

Projekat „Pronalaženje rešenja za neuravnoteženosti na tržištu rada u sektoru kulturnog nasleđa u dunavskom regionu poboljšanjem njegove dostupnosti mladim stručnjacima” je podržan od Programa za Dunavski region  (Interreg Danube Region Programme)  koji sufinansira Evropska unija.

#CultHeRit #DanubeRegion #project #CHIM #CH

Održan sastanak partnera na projektu CultHeRit u Banja Luci
VRH