У периоду од 8. до 10. априла одржан је састанак партнера на пројекту „Проналажење решења за неуравнотежености на тржишту рада у сектору културног наслеђа у дунавском региону побољшањем његове доступности младим стручњацима”, скраћено CultHeRit. Овога пута домаћин је био Републички завод за заштиту културно-историјског и природног насљеђа Републике Српске. Састанци су се одржавали у пријатном амбијенту Архитектонско-грађевинско-геодетског факултета у Универзитетском кампусу у Бања Луци.
Састанку су присуствовали представници из тринаест партнерских установа, односно колеге и новозапослени млади професионалци из: Музеја примењене уметности у Будимпешти, Музеја примењене уметности у Бечу, Културне платформе Горње Аустрије из Линца, Националног института за наслеђе у Букурешту, Националног музеја историје Трансилваније у Kлуж-Напоки, Завода за запошљавање региона Бихор у Орадеи, Међуопштинског завода за заштиту споменика културе у Суботици, Републичког завода за заштиту културно-историјског и природног насљеђа Републике Српске, Музеја примењене уметности у Прагу, Музеја за умјетност и обрт у Загребу, Нотрањског музеја у Постојни, Самосталног синдиката културе Србије и Републичког завода за заштиту споменика културе. Представници Републичког завода су били Владимир Џамић, Татјана Трипковић, Ана Врањеш и млади стручњак Доротеа Ашћерић.
Један од главних задатака првог дана састанка био је посвећен прегледу прве године реализације пројекта и његовом менаџменту, уз излагање сарадника из Заједничког секретаријата Дунавског регионалног програма задуженог за пројекат CultHeRit.
Састанак у Бања Луци био је и прилика да се први пут уживо сретну, упознају и представе млади професионалци који су почели са радним ангажманом у десет установа заштите културног наслеђа од јануара 2025. године. Како је фокус пројекта на младим стручњацима који учествују у тестирању модела запошљавања, ментори и млади стручњаци имали су интерактивну сесију и прилику да се представе осталим учесницима, као и да поделе своје прве утиске и искуства о укључености у пројекат.
На крају прводневних састанака, Ania Creative Studio, који су основали бивши студенти архитектуре Бањалучког универзитета, представили су свој пројекат „Млин културе”.
Други дан састанака почео је презентацијом представника Културне платформе Горње Аустрије из Линца Томаса Филипа, који је предочио активности Транснационалног аспирационог модела запошљавања, након чега су сви партнери представили прве фазе тестирања модела запошљавања са фокусом на кључна запажања. Презентацији су уследиле радионице и дискусија у којој су сви партнери активно учествовали.
Посебна пажња посвећена је значајној теми кампање заговарања. Било је говора о томе шта ће бити њен садржај, како да се постигне што боља видљивост и пригодно представљање кратког филма. Представница из Музеја примењене уметности у Прагу Ленка Столарова, одржала је презентацију о тренутном статусу имплементације активности и поделила визуале за предстојећу кампању заговарања. Том приликом обавестила је партнере о њиховим задацима и одговорностима током трећег и четвртог семестра (укључујући организацију националних заговарачких догађаја).
На крају дана, организован је обилазак Музеја Републике Српске и посета тврђави у Бања Луци.
Трећег дана састанка, партнери су разговарали о кључним групама заинтересованих страна – како функционишу и који су изазови.
Ирина Козма је одржала презентацију о пројекту PA3_CLOSE – Recovery through CuLture, tOuriSm and peoplE-to-people contacts in the Danube Region, који је финансиран кроз Дунавски регионални програм и има за циљ већу видљивост у оквиру Стратегије ЕУ за Дунавски регион, укључујући активности и циљеве који утичу на културни и језички идентитет заједница у региону и на улогу тих елемената у развоју локалних и регионалних стратегија.
Након тога, представница из Музеја за умјетност и обрт у Загребу Марија Јуркић Флис, координатор комуникационих активности унутар пројекта CultHeRit, представила је најновија дешавања везана за комуникацију. Приказала је анализу анкете спроведене у оквиру запошљавања младих стручњака у њиховој установи и видљивост пројекта. Такође је поделила неколико савета и идеја са партнерима о томе како бити присутнији на друштвеним мрежама, што ће бити важно за будући успех пројекта, као и за видљивост филма кампање заговарања.
Састанак је завршен дискусијом о Стратегији за побољшање приступа радним местима и ситуацији запошљавања у културном сектору, као и о идејама и темама филмова који ће приказивати ситуацију запошљавања у сектору заштите културног наслеђа.
Пре финалних закључака и опроштаја, партнери су се сложили да ће следећи састанак бити организован у јуну у Букурешту ове године.
Пројекат „Проналажење решења за неуравнотежености на тржишту рада у сектору културног наслеђа у дунавском региону побољшањем његове доступности младим стручњацима” је подржан од Програма за Дунавски регион (Interreg Danube Region Programme) који суфинансира Европска унија.
#CultHeRit #DanubeRegion #project #CHIM #CH