Изложба Меморијали Првог светског рата у фондовима и збиркама Архива Југославије у Историјском архиву Ужице отворена је 14. фебруара 2025. и трајаће до средине априла исте године.
Први светски рат (1914–1918) је драматично обележио историју Европе и човечанства. Велике људске жртве (мртви, нестали, обогаљени, осиромашени, итд.) и ратна разарања материјалних добара су део његових главних обележја. Мапе државних граница Европе су трајно измењене, нестала су три велика царства, одређени пејзажи и урбани простори су драстично измењени, баш као и људски животи. Део промена и нове стварности после рата су била и пространства гробаља која је он оставио за собом. Мноштво појединачних гробова, гробаља, гробница и костурница је остало на ратним поприштима, али и у позадини, где су се налазиле болнице, заробљенички и интернирски логори, као и насеља чије становништво је страдало у злочинима или умирало од заразних болести и глади. Преживели су осећали потребу да свима њима подигну и одговарајућа спомен-обележја, а победничке земље и да кроз њих обележе победу у рату.
О таквим меморијалима, везаним за учешће Краљевине Србије и српског народа у Првом светском рату, говори изложба Меморијали Првог светског рата у фондовима и збиркама Архива Југославије, коју су заједничким снагама припремили Архив Југославије и Републички завод за заштиту споменика културе. Аутори изложбе су историчари др Ненад Лајбеншпергер из Републичког завода за заштиту споменика културе, мср Драган Теодосић и Јелена Ђуришић из Архива Југославије, уз помоћ многобројних сарадника из обе институције. Изложбу прати и каталог истоименог наслова. У њему су представљени сви елементи изложбе уз одређени број илустративног материјала са саме изложбе и уводни текст Ненада Лајбеншпергера Меморијали Првог светског рата у Србији и Југославији. Изложбени панои и каталог су урађени тројезично – на српском, енглеском и француском језику. Изложба је у периоду новембар–фебруар 2024. године (са једним краћим прекидом) била постављена у Архиву Југославије. Од средине фебруара 2025. представљена је публици у Историјском архиву у Ужицу и биће отворена до средине априла ове године. Планирано је да током маја буде постављена у Архиву Републике Српске у Бања Луци. Касније се очекује и њено гостовање по другим местима у Србији и свету.
Кроз материјале, изабране искључиво међу грађом из Архива Југославије, чије је велико богатство само делимично могло да буде представљено на изложби, приказана је и сва комплексност меморијализације Првог светског рата на простору Србије и некадашње Југославије. Она се огледа у више аспеката, од којих је главни да су ратне жртве Првог светског рата најчешће комеморисане заједно са жртвама два балканска рата (1912–1913). То је условила њихова хронолошка близина, географско преклапање дела ратних попришта, а потом и потреба да се комеморишу и српски, хрватски, словеначки и други припадници аустроугарске војске са простора који је након рата постао Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца, односно Југославија. Поред свих њих, приказани су и меморијали српске војске у иностранству, као и савезничких и других непријатељских војски на простору Србије и некадашње Југославије.
Предметна тематика је представљена кроз копије докумената, скица и фотографија, а током њене поставке у Архиву Југославије био је приказан и део оригиналних материјала. Већина материјала се односи на период између два светска рата, као најинтензивнији у одржавању и подизању тих меморијала.