Prošle nedelje, u periodu od 11. do 13. juna, Nacionalni muzej istorije Transilvanije u Kluž-Napoki bio je domaćin prvog sastanka Upravnog odbora (Steering Committee/SCOM) Interreg Danube projekta „Pronalaženje rešenja za neuravnoteženosti na tržištu rada u sektoru kulturnog nasleđa u dunavskom regionu poboljšanjem njegove dostupnosti mladim stručnjacima”, skraćeno CultHeRit.
Sastanku su prisustvovali predstavnici iz dvanaest ustanova zaštite kulturnog nasleđa, odnosno kolege iz Muzeja primenjene umetnosti u Budimpešti, Muzeja primenjene umetnosti u Beču, Kulturne platforme Gornje Austrije iz Linca, Nacionalnog instituta za nasleđe u Bukureštu, Nacionalnog muzeja istorije Transilvanije u Kluž-Napoki, Zavoda za zapošljavanje regiona Bihor u Oradei, Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Subotici, Muzeja primenjene umetnosti u Pragu, Zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske u Banja Luci, Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu, Istraživačko-obrazovnog centra Dvorac Rakičan u Rakičanu i Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Primarni zadatak sastanka je bio formiranje Upravnog odbora (Steering Committee/SCOM) i razrada ključnih elemenata projekta, te analiza prve faze sveobuhvatne ankete u okviru transnacionalne analize prakse zapošljavanja u institucijama kulturnog nasleđa u dunavskom regionu, koja je sprovedena u proteklom periodu i na temelju koje treba da nastane transnacionalni model zapošljavanja mladih stručnjaka. Ispred Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture član Upravnog odbora projekta biće Vladimir Džamić.
Partneri su podneli izveštaj o formiranju Ključnih grupa zainteresovanih strana (Key Stakeholder Group/KSG) , što je i bio jedan od važnijih zadataka na početku realizacije projekta CultHeRit. Tokom prve faze susreta u Klužu prikazani su izveštaji sa inicijalnih sastanaka KSG, te zajednički analizirani rezultati prve faze projekta.
Adrijan Lupas i Mihai Bukureas (Zavod za zapošljavanje regiona Bihor u Oradei) izvestili su o do sada prikupljenim podacima u trima anketama namenjenim upravama ustanova zaštite kulturnog nasleđa, zaposlenima u ustanovama zaštite i studentima koji teže zapošljavanju u ustanovama zaštite kulturnog nasleđa, a na osnovu izabranih studija.
U drugom delu prvog sastanka Tomas Filip (Kulturna platforme Gornje Austrije iz Linca) uveo je partnere u treću etapu prve faze projekta u čijem fokusu je definisanje transnacionalnog aspiracionog modela zapošljavanja. Koncipirana kao jedna vrsta radionice, ova faza je realizovana kroz rad u grupama sa ciljem da pojasni sve aspekte složenog procesa kakav je kreiranje modela zapošljavanja koji bi bio u skladu sa zakonom i kulturnim politikama u svim zemljama učesnicama projekta CultHeRit. Završena je dinamičnim dijalogom i važnim uvidima u sličnosti i razlike među partnerima, odnosno lokalnim propisima i praksama koji su od vitalnog značaja za dalji razvoj projekta.
Drugog dana projektnog sastanka partneri su se dogovorili oko daljih procedura, postavili vremenske okvire za prispeće izveštaja i analizu obimne baze podataka prikupljenih tokom ankete, te dogovorili program sledećeg sastanka koji treba da se održi u Beogradu krajem oktobra 2024. godine.
U drugom delu sastanka je Marija Jurkić Flis (Muzej za umjetnost i obrt u Zagrebu), u svojstvu koordinatora komunikacijskih aktivnosti projekta, predstavila PR plan i novopostavljenu veb-stranicu projekta, te upoznala partnere sa važnošću kontinuirane promocije na društvenim mrežama i prikladnim alatima za promovisanje.
U pauzama sastanka kolege iz Nacionalnog muzeja istorije Transilvanije su partnere upoznali sa aktivnostima u svojoj ustanovi i upriličili stručno tumačenje stalne postavke i povremenih izložbi, te organizovali posetu Muzeju farmacije u istorijskoj kući Hinc u kojoj se nekada nalazila prva apoteka u Kluž-Napoki.
Ispred Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture prvom sastanku Upravnog odbora projekta CultHeRit prisustvovali su Vladimir Džamić, Tatjana Tripković i Ana Vranješ, kao i direktorka Centra za istoriju, teoriju i menadžment umetnosti i kulturnog nasleđa ARTIS Tamara Ognjević u svojstvu koordinatora Ključne grupe zainteresovanih strana na nacionalnom nivou.
Projekat „Pronalaženje rešenja za neuravnoteženosti na tržištu rada u sektoru kulturnog nasleđa u dunavskom regionu poboljšanjem njegove dostupnosti mladim stručnjacima” je podržan od Programa za Dunavski region (Interreg Danube Region Programme) koji sufinansira Evropska unija.
Photo credit: IMM, Zoltàn Szalontai
#CultHeRit #DanubeRegion #project #CHIM #CH
Partneri na projektu
- Iparművészeti Múzeum MAK - Museum of Applied Arts KUPF OÖ AJOFM Bihor
- Republički zavod za zaštitu spomenika kulture Beograd
- Međuopštinski zavod za zaštitu spomenika kulture Subotica
- Uměleckoprůmyslové museum v Praze
- Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa
- Raziskovalno Izobraževalno Središče Dvorec Rakičan
- Institutul Național al Patrimoniului Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei
- Samostalni sindikat zaposlenih u kulturi Srbije