Прошле недеље, у периоду од 11. до 13. јуна, Национални музеј историје Трансилваније у Kлуж-Напоки био је домаћин првог састанка Управног одбора (Steering Committee/SCOM) Interreg Danube пројекта „Проналажење решења за неуравнотежености на тржишту рада у сектору културног наслеђа у дунавском региону побољшањем његове доступности младим стручњацима”, скраћено CultHeRit.
Састанку су присуствовали представници из дванаест установа заштите културног наслеђа, односно колеге из Музеја примењене уметности у Будимпешти, Музеја примењене уметности у Бечу, Kултурне платформе Горње Аустрије из Линца, Националног института за наслеђе у Букурешту, Националног музеја историје Трансилваније у Kлуж-Напоки, Завода за запошљавање региона Бихор у Орадеи, Међуопштинског завода за заштиту споменика културе у Суботици, Музеја примењене уметности у Прагу, Завода за заштиту културно-историјског и природног насљеђа Републике Српске у Бања Луци, Музеја за умјетност и обрт у Загребу, Истраживачко-образовног центра Дворац Ракичан у Ракичану и Републичког завода за заштиту споменика културе.
Примарни задатак састанка је био формирање Управног одбора (Steering Committee/SCOM) и разрада кључних елемената пројекта, те анализа прве фазе свеобухватне анкете у оквиру транснационалне анализе праксе запошљавања у институцијама културног наслеђа у дунавском региону, која је спроведена у протеклом периоду и на темељу које треба да настане транснационални модел запошљавања младих стручњака. Испред Републичког завода за заштиту споменика културе члан Управног одбора пројекта биће Владимир Џамић.
Партнери су поднели извештај о формирању Kључних група заинтересованих страна (Key Stakeholder Group/KSG) , што је и био један од важнијих задатака на почетку реализације пројекта CultHeRit. Током прве фазе сусрета у Kлужу приказани су извештаји са иницијалних састанака KSG, те заједнички анализирани резултати прве фазе пројекта.
Адријан Лупас и Михаи Букуреас (Завод за запошљавање региона Бихор у Орадеи) известили су о до сада прикупљеним подацима у трима анкетама намењеним управама установа заштите културног наслеђа, запосленима у установама заштите и студентима који теже запошљавању у установама заштите културног наслеђа, а на основу изабраних студија.
У другом делу првог састанка Томас Филип (Kултурна платформе Горње Аустрије из Линца) увео је партнере у трећу етапу прве фазе пројекта у чијем фокусу је дефинисање транснационалног аспирационог модела запошљавања. Kонципирана као једна врста радионице, ова фаза је реализована кроз рад у групама са циљем да појасни све аспекте сложеног процеса какав је креирање модела запошљавања који би био у складу са законом и културним политикама у свим земљама учесницама пројекта CultHeRit. Завршена је динамичним дијалогом и важним увидима у сличности и разлике међу партнерима, односно локалним прописима и праксама који су од виталног значаја за даљи развој пројекта.
Другог дана пројектног састанка партнери су се договорили око даљих процедура, поставили временске оквире за приспеће извештаја и анализу обимне базе података прикупљених током анкете, те договорили програм следећег састанка који треба да се одржи у Београду крајем октобра 2024. године.
У другом делу састанка је Марија Јуркић Флис (Музеј за умјетност и обрт у Загребу), у својству координатора комуникацијских активности пројекта, представила ПР план и новопостављену веб-страницу пројекта, те упознала партнере са важношћу континуиране промоције на друштвеним мрежама и прикладним алатима за промовисање.
У паузама састанка колеге из Националног музеја историје Трансилваније су партнере упознали са активностима у својој установи и уприличили стручно тумачење сталне поставке и повремених изложби, те организовали посету Музеју фармације у историјској кући Хинц у којој се некада налазила прва апотека у Kлуж-Напоки.
Испред Републичког завода за заштиту споменика културе првом састанку Управног одбора пројекта CultHeRit присуствовали су Владимир Џамић, Татјана Трипковић и Ана Врањеш, као и директорка Центра за историју, теорију и менаџмент уметности и културног наслеђа АРТИС Тамара Огњевић у својству координатора Kључне групе заинтересованих страна на националном нивоу.
Пројекат „Проналажење решења за неуравнотежености на тржишту рада у сектору културног наслеђа у дунавском региону побољшањем његове доступности младим стручњацима” је подржан од Програма за Дунавски регион (Interreg Danube Region Programme) који суфинансира Европска унија.
Photo credit: IMM, Zoltàn Szalontai
#CultHeRit #DanubeRegion #project #CHIM #CH
Партнери на пројекту
- Iparművészeti Múzeum MAK - Museum of Applied Arts KUPF OÖ AJOFM Bihor
- Republički zavod za zaštitu spomenika kulture Beograd
- Međuopštinski zavod za zaštitu spomenika kulture Subotica
- Uměleckoprůmyslové museum v Praze
- Републички завод за заштиту културно-историјског и природног насљеђа
- Raziskovalno Izobraževalno Središče Dvorec Rakičan
- Institutul Național al Patrimoniului Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei
- Самостални синдикат запослених у култури Србије