Голубачка тврђава, поглед на археолошки локалитет Подграђе
Уговором између Републичког завода за заштиту споменика културе, предузећа Тврђава Голубачки град и Немачке организације за међународну сарадњу DeutscheGesellschaftfurlnternationaleZusammenarbeit (GIZ) GmbH, а у оквиру ЕУ Пројекта “ЕУ културно наслеђе за туризам ”, на Голубачкој тврђави су овог пролећа настављени археолошко-конзерваторски радови којима ће бити заокружен Пројекат Ревитализација Голубачке тврђаве, финансиран од 2014. године из средстава фондова Европске уније.
Током Пројекта Ревитализација Голубачке тврђаве, због временских и буџетских ограничења, до сада је остао неистражен један део Подграђа, а претходно откривени објекти археолошког парка нису конзервирани ни презентовани а део спољног уређења (прилаз Тврђави) није био завршен. То су и разлози зашто су у новом ЕУ пројекту - “ЕУ културно наслеђе за туризам ” опредељена средства за завршетак ових радова.
Предвиђено је неколико фаза у реализацији Пројекта:
- Археолошко ископавање у делу подграђа Тврђаве Голубац;
- Конзервација ископина подграђа Тврђаве Голубац;
- Презентација ископина подграђа Тврђаве Голубац и Археолошког парка;
- Изградња приступног пута до саме Тврђаве.
Подграђе, темељи једног објекта вароши Голубац
Археолошка ископавања се обављају на површини која директно покрива природни приступ према улазу у Тврђаву и на којој се, осим остатака грађевинских објеката, очекују подаци за прецизно трасирање пута који ће приближно одговарати оригиналном прилазу. Тако ће бити остварена савремена комуникација између постојећег Центра за посетиоце и средњовековне Тврђаве Голубац.
Објекти који су откривени претходних година сведоче о континуираном животу у подграђу и то од времена праисторијских дако-гетских заједница и доба римске доминације до периода средњовековне српске и угарске државе и турске власти над овом територијом. О тој временској вертикали сведоче римска и српска кућа, велика средњовековна пећ за прављење креча и турски хамам, хронолошки заокружени мостом из 1921. године, откривеним испод насипа песка и шута, насталог радом некадашњег каменолома.
Овог пролећа се, у централном делу подграђа, истражују остаци неколико грађевина зиданих од камена у кречном везиву, које су сигурно датоване и опредељене као део турске Голубачке вароши, чији детаљан опис је начинио знаменити путописац Евлија Челеби. Такође је откривен велики број укопа и подница приватних објеката цивилног насеља и једна средњовековна остава пољопривредног алата. Посебно су занимљиве кружне калотасте пећи за печење креча, које су у низу укопаване у косу падину увале, изнад десне обале Дунава. Рађене су у глини од доступних римских опека са печатима легија IV Флавије и VII Клаудије. Налази предмета свакодневне употребе употпуњују и датују археолошки локалитет који се одликује вертикалном и хоризонталном стратиграфијом. По завршетку ископавања уследиће конзервација откривених објеката и извођење приступне пешачке стазе до улаза у тврђаву.
Према плановима Пројекат ће у целини бити завршен до краја ове године.
Локалитет Подграђе тврђаве, техничко документовање укопа и пећи за печење креча