Рестаураторски камп у селу Рогљеву надомак Неготина одржао се од 15. до 29. јуна 2013. године. Кампу је присуствовало двадесетчетворо учесника, од којих већином студенти и млади професионалци из региона (Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија, Косово, Бугарска, Грчка и Србија). Организатори су били CHwB-Cultural Heritage without Borders, Шведска невладина организација, са руководиоцем архитектом конзерватором Лејлом Хаџић и Републички завод за заштиту споменика културе из Београда са руководиоцем архитектом конзерватором Босиљком Томашевић. Рестаураторски камп у Рогљеву је 11 регионални камп организован од стране CHwB-а, а први на подручју Србије.
Програм кампа се састојао из многобројних предавања и рада у различитим радионицама организованим на пивницама. Уводна предавања су одржали руководиоци организатора радионице, тада су и представљени мајстори традиционалних заната који су били вође радионица на пивницама.
Тематика предавања је била разнолика, све у циљу формирања целокупне слике о старању и вођењу културног наслеђа. Предавање о општим принципима конзервације културног наследја је одржала професорка Архитектонског факултета Гордана Милошевић. Професор Боссе Лагергвист, шеф департмана Архитектонска конзервација универзитета у Гетебургу, је одржао предавање о принципима документације. О дрвету у историским структурама је говорила професорка Елефтерија Тсаканика са Националног Универзитета у Атини. Професор Андреw Схепхерд, директор депармана за конзервацију универзитета ААСА у Лондону, је излагао о конзервацији камена у историјским објектима. Предавање о земљаној архитектури одржала је архитекта Драгана Марановић, која је своје искуство пренела учесницима. О менаџменту у културном наслеђу говорила је Марија Максин, професорка Универзитета Сингидунум. Драгиша Дабић, архитекта са Института за урбанизам и просторно планирање, је одржао предавање о просторном планирању културног наслеђа, док је његов колега Ђорђе Алфиревић на примеру Рајачких пивница говорио о оптималним методама пројектовања у контексту заштићене средине. Презентацију културног добра, Музеј на отвореном Сирогојно, припремила је Зорица Ивковић. О економској вредности културног добра предавање је одржао др. Бојан Зечевић. Весна Вандић из Туристичке организације Мајдампек је говорила о туристичким потенцијалима комлпекса винских подрума у Рогљеву, Рајцу и Штубику. Програме и начине обраде података, мерења са терена као и примена различитих метода снимања биле су представљене од стране Еппицх Ранда, архитекте из Шпанске фирме Тецналиа.
Радионице које су обучавале младе професионалце традиционалним занатима су биле распоређене на три пивнице у Рогљеву. Радионица блатни малтер се одвијала на пивници 38. где се блатним малтером малтерисао спрат урадјен у дрвету. Пробе за постизање адекватног односа земље и сламе су учесници радили са Драганом Маријановић. Мајстор са Косова Фадил Краснићи је био учитељ и вођа ове радионице.
Мајстори са Златибора, Миле Бојовић и Будиша Секулић су обучавали учеснике техници обраде дрвених елемената и традиционалним алатима, изради традиционалних тесарских веза као и декорацији тавањача и рогова. Они су водили радионицу на пивници бр. 66. Где се радила замена делова кровне конструкције и конзервација дрвених греда.
Лани Бајрами мајстор са Косова, био је задужен за израду трема на јужној страни пивнице бр. 113. Учесници су се ту опробали у техникама обраде дрвених греда, изради традиционалних тесарских веза и декорације рогова.
Радионица зидања каменом је вођена на пивници бр. 66. са мајсторима Миладин Зарић и Стојан Миленовић. Учесници су прошли кроз читав поступак зидања каменом, укључујичи клесање камена и справљање малтера.
Пивница 113
Пивница 66
Пивница 66
Пивница 38
Израда традиционалних декоративних греда
Имена учесника урезаних у греде
Декорисање рогов
Рајац, излет
Радионица, зидање каменом
Радионица, зидање каменом
Радионица, зидање каменом
Радионица
Радионица
Радионица
Радионица, блатни малтер
Радионица, блатни малтер
Радионица, блатни малтер
Преношење греде
Предавање
Покривање Пивница 113
Покривање Пивница 113
Покривање Пивница 66
Подизање греде на Пивница 66
Пивница 113
Претходни
Следећи